headerphoto
Home Články Jazykové okienko
Jazykové okienko
Posilovňa versus posilňovňa.

 

Slovo posilovňa je (logicky) odvodené od slova sila. Prekonávanie fyzického odporu sa vykonáva svalovou silou. Človek musí vynaložiť silu na prekonanie odporu. Pri cvičení sa vyvíja námaha, resp. úsilie. Cvičenci sa usilujú, silia sa, niekedy až do úplného vysilenia. 

Ak táto argumentácia nie je dostatočná, tak potom odporúčame jazykovedcom, aby boli dôslední aj v používaní výrazov odvodených od  slova posilňovňa. Napríklad: „V posilňovni som sa tak silnil, až som sa úplne vysilnil.“ Alebo: „Usilňujem sa zodvihnúť činku." „Som úplne vysilnený." „Presilnil som si ruku."

Bezprostredným výsledkom aktívneho pobytu v posilovni je únava, vyčerpanie, úbytok síl, teda vysilenie a nie vysilnenie.

Áno, pravidelným cvičením (posilovaním) svaly posilňujeme, telo silnie, postupne zosilnieva.

Je pravdou, že v posilovni sa môžeme posilniť. Pravidelne sa posilňujeme nápojmi alebo potravou, prípravkami, ktoré majú za následok zvýšenie výkonu a rýchlejšiu regeneráciu. V takom prípade odporúčame posilniť sa ešte pred príchodom do posilovne, aby sa živiny, ktoré podporujú výkonnosť, stihli premiestniť do svalových buniek.

Čo na to silňáci (alebo silniaci)?

Boris Čechvala

Aerobik klub ŠH Mladosť